City Officials: 1945-2004

CITY OFFICIALS: 1945-2004


Commencement or termination of the term of office indicated by months do not necessarily mean commencement of termination thereof on the first or the last day of the month as the case maybe.


MAY 1945–JUNE 1946


The Municipal Council was reorganized on May 14, 1945 through the initiative of the Philippine Civil Affairs Unit of the 8th United States Army with the Municipal Mayor presiding the Municipal Council.

Mayor ROSALIO R. IMPERIAL
Vice Mayor

BLAS R. DAVID (May 1945 to March 1946)

DOMINGO A. ESCALANTE (March 1946 to June 1946)

Municipal
Councilors

EMILIANO F. FAUSTO (May 1945 to March 1946)

DR. JESUS HIDALGO

Dr. CORNELIO S. ABESA

DOMINGO A. ESCALANTE (May 1945 to March 1946)

GREGORIO M. SALCEDA

MARIA I. NAZ

Atty. EXEQUIEL S. GRAGEDA

MANUEL DELA ROSA (May 1945 to March 1946)

BIENVENIDO NALLES (March 1946 to June 1946)

ANDRES SABIO (March 1946 to June 1946)

Dr. DOMINADOR ALMEDA (March 1946 to June 1946)


JUNE 1946 – DECEMBER 15, 1947


Municipal officials appointed by the President of the Republic with the Municipal Mayor as Presiding Officer of the Municipal Council.

Mayor

BLAS R. DAVID (June 1946 to September 1947)

FELIX P. ESPIRITU (September 1947 to December 15, 1947)

Vice Mayor RAYMUNDO O. MARTINEZ
Municipal
Councilors

EMILIANO F. FAUSTO

Atty. EXEQUIEL S. GRAGEDA (June 1946 to March 1947)

Dr. MAGNO V. JAMITO (June 1946 to March 1947)

Dr. CORNELIO S. ABESA

Dr. AMANDO H. ZANTUA

GREGORIO M. SALCEDA

FLOR V. YBAROLA

FIDELA C. MONZON

ARMANDO F. MEDINA (March 1947 to December 15, 1947)

FILOMENO P. CIPRIANO (March 1947 to December 15, 1947)


JANUARY 1, 1948 – DECEMBER 1948


Municipal officials were elected in the November 11, 1947 elections. The Municipal Mayor presided the Municipal Council.

Mayor FELICIANO R. REYES
Vice Mayor CARLOS RUIVIVAR
Municipal
Councilors

DOMINGO ESCALANTE

FLOR V. YBAROLA

Dr. CORNELIO S. ABESA

EMILIANO F. FAUSTO

LUCAS V. UMALI

Atty. EXEQUIEL S. GRAGEDA

Dr. PROTACIO G. TOLENTINO

ARMANDO F. MEDINA


DECEMBER 15, 1948 – DECEMBER 1951


The first city officials were appointed by President Elpidio Quirino pursuant to R.A. 305 (City Charter) which created the City of Naga. The City Mayor presided the City Council.

Mayor & MB Presiding Officer LEON SA. AUREUS
1st Municipal Board Councilors

ROSENDO R. LUNTOK (died on November 1949)

FLOR V. YBAROLA

ARMANDO F. MEDINA

CORNELIO S. ABESA

CARLOS A. RUIVIVAR

SILVESTRE R. GARCIA

City Engineer Ex-Officio Member (December 1948 to June 1950)

MARCIAL LIANKO

City Treasurer Ex-Officio Member (December 15, 1948 to March 1951)

B. C. AGUIRRE

Acting City Treasurer (March - December 1951)

JOVENTINO S. PRADO (November 1949 to July 1951)

EMILIANO F. FAUSTO (from July 1951)

FELIX A. CODILLA

City Engineer & Ex-Officio Member (June 1950 – December 1951)


JANUARY 1952 – DECEMBER 1955

Mayor

LEON SA AUREUS (until August 1953)

ANASTACIO M. PRILA (September 1953 to January 1954)

ANTONIO P. SIBULO (January 1954 to May 1954)

MONICO L. IMPERIAL (from June 1954)

Vice Mayor
2nd Municipal Board Councilors

DOMINGO A. ESCALANTE

PROTACIO G. TOLENTINO

FELIX P. ESPIRITU

RAMON R. SAN ANDRES (until September 1955)

DOMINGO A. DIAZ

B. C. AGUIRRE

City Treasurer & Ex-Officio Member (until March 1952)

JOSE S. GUERRERO

Acting City Treasurer & Ex-Officio Member (March 1952-June 1953)

ZOILO BALMACEDA

City Treasurer & Ex-Officio Member (from June 1953)

FELIX C. CODILLA

City Engineer & Ex-Officio Member (until April 1954)

VICENTE S. TORDILLA

City Engineer & Ex-Officio Member (April 1954-August 1954)

ARTURO V. GUMABON

City Engineer & Ex-Officio Member (from August 1954)

MACARIO A. MARIANO

City Councilor (from October 1955)

DOMINADOR ERMITAÑO (seated for and in behalf of the City Engineer from July to November 1953)


JANUARY 1956 – DECEMBER 1959

Mayor

MONICOL L. IMPERIAL (until August 31, 1959)

Vice Mayor

ROSALIO R. IMPERIAL (from September 1, 1959)

3rd Municipal Board Councilors

MARIANO R. VILLAFUERTE, JR. (until September 1957)

DOMINGO ESCALANTE

ANACLETO DEL CASTILLO

PROTACIO G. TOLENTINO (until September 1959)

ESTEBAN ROSALES (until September 1959)

RICARDO A. LEOPANDO (from December 1957 to August 1959)

REYNALDO P. BORJA (from September 1959)

CORNELIO S. ABESA (from September 1959)

LORENZO C. ROSALES (from October 1959)

ZOILO BALMACEDA

City Treasurer Ex-Officio Member

ARTURO V. GUMABON

City Engineer & Ex-Officio Member (until September 1959)

MARCIAL HONRADO

City Engineer & Ex-Officio Member (from September 1959)


JANUARY 1960 – DECEMBER 1963


First Elected Naga City Officials under RA 305

Mayor VICTORINO L. OJEDA
Vice Mayor MARIANO R. VILLAFUERTE, JR.*
4th Municipal Board Councilors

REYNALDO P. BORJA (until October 7, 1963)

VICTORIO A. AGUILAR (until October 7, 1963)

FRANCISCO A. VIRAS

RAMON P. SIBULO

RITO R. DILANCO

VICENTE S. TUASON

LEON SA. AUREUS

ADRIANO ALANO (vice Hon. Aguilar-October 8, 1963)

JULIAN JACOB (vice Hon. Borja-October 8, 1963)

REYNALDO P. BORJA (until October 7, 1963)

VICTORIO A. AGUILAR (until October 7, 1963)

FRANCISCO A. VIRAS

RAMON P. SIBULO

RITO R. DILANCO

VICENTE S. TUASON

LEON SA. AUREUS

ADRIANO ALANO (vice Hon. Aguilar-October 8, 1963)

JULIAN JACOB (vice Hon. Borja-October 8, 1963)

*Resigned in September 1963 to run as City Mayor. His post was assumed in an acting capacity by Hon. Reynaldo P. Borja who, on November 4, 1963, was declared by Malacañang to have no authority. Hon. Leon SA Aureus was voted temporary Presiding Officer on November 15, 1963.


JANUARY 1964 – DECEMBER 1967

Mayor

RAMON H. FELIPE, JR (until September 1965)

VICENTE P. SIBULO (from September 1965)

Vice Mayor

VICENTE P. SIBULO (until September 1965)

MANUEL R. BARTE (designated by Malacañang as Acting City Vice Mayor from October 11, 1965 to September 1967)

SIEGFREDO D. OBIAS (assumed as City Vice Mayor on September 1967 by virtue of RA 5185, Decentralization Bill, approved September 12, 1967)

5th Municipal Board Councilors

SIEGFREDO D. OBIAS

RITO R. DILANCO

ESTEBAN C. ROSALES*

PROTACIO G. TOLENTINO*

TEMPORO M. DY

MANUEL R. BARTE*

EUSEBIO C. GENERAL

JOSE F. CASIN - appointed by Malacañang as Councilor in October 1967

JUAN R. RAGRAGIO - appointed by Malacañang as Councilor in October 1967

CONSTANCIA D. HIDALGO (designated by the Executive Secretary as interim councilor from October 19, 1965 but her designation was not recognized by some members. She acted as member until February 1966)

Considered resigned upon filing certificate of candidacy in September 1967


JANUARY 1968 – DECEMBER 1971

Mayor VICENTE P. SIBULO
Vice Mayor VIRGINIA F. PEREZ
6th Municipal Board Councilors

ROBERTO R. RUELO (until August 1971)

FELICISIMO G. DE ASIS

EDUARDO C. ENOJADO

REYNALDO P. BORJA

CARLOS G. DEL CASTILLO

EUSEBIO C. GENERAL

ESTEBAN C. ROSALES (until August 1970)

TEMPORO M. DY (September 1, 1970 vice Hon. EC Rosales)

PORFIRIO A. ESPESO (August 26, 1971 vice Hon. RR. Ruelo)


JANUARY 1972 – JANUARY 1976

Mayor VICENTE P. SIBULO
Vice Mayor VIRGINIA F. PEREZ
7th Municipal Board Councilors

FELICISIMO DE ASIS

REYNALDO P. BORJA

EDUARDO C. ENOJADO

EUSEBIO C. GENERAL

RAMON R. SAN ANDRES

ESTEBAN C. ROSALES

RAYMUNDO O. CONCHA


FEBRUARY 1976 – FEBRUARY 1980

Mayor

VICENTE P. SIBULO (until December 1979)

Vice Mayor

CARLOS G. DEL CASTILLO (Acting City Mayor from December 1979)

1st Sangguniang Panlungsod

ARMANDO P. AGUJA, JR.

J. ANTONIO A. AMAPARADO

REYNALDO P. BORJA

ANGEL CASIN

RAYMUNDO O. CONCHA

FELICISIMO G. DE ASIS

EDUARDO ENOJADO

WILLIAM T. ENRILE

EUSEBIO C. GENERAL (until December 1976)

ROSAURO S. GONZALES

LUCIANO M. MAGGAY

HELI D. MIRANDA

PERFECTO V. PALACIO, JR.

VIRGINIA F. PEREZ

ESTEBAN C. ROSALES

RAMON SAN ANDRES


MARCH 1980 – FEBRUARY 1, 1988

Mayor CARLOS G. DEL CASTILLO
Vice Mayor

SIEGFREDO D. OBIAS (1980-December 26,1986)

EFREN G. SANTOS City Vice Mayor March 15 – December 1, 1987

ROMEO A. TABLIZO OIC Vice Mayor December 4, 1987 – February 27, 1988

2nd Sangguniang Panlungsod

FELICISIMO G. DE ASIS (until June 30, 1986)

RESTITUTA M. IMPERIAL (until December 1, 1987)

ROBERTO L. HERNANDEZ

EFREN G. SANTOS (named OIC Vice Mayor March 14, 1987)

BENITO L. OLIVAN

PERFECTO V. PALACIO,JR. (until June 30, 1986)

TEMPORO M. DY (died in office November 19, 1983)

HELI D. MIRANDA - appointed by the President on February 11, 1982 and served until December 1, 1987

SEVERIANO F. TACORDA - appointed by the President on February 11, 1982 and served until December 1, 1987

J. ANTONIO A. AMPARADO – President, Association of Barangay Councils & Ex-Officio Member seated August 5, 1980 to June 30, 1986

ARMANDO P. AGUJA, JR. - President, Kabataang Barangay & Ex-Officio Member seated from November 4, 1980 to July 31, 1985

JOSE D. CERVANTES - appointed member July 1, 1986 vice Hon. Perfecto Palacio, Jr.

VICENTE P. LLAGAS JR. - appointed member July 1, 1986 vice Hon. Felicisimo de Asis

LUIS A. ORTEGA - appointed member July 1, 1986 vice Hon. J. Antonio A. Amparado

SIEGFREDO OBIAS died in office

J. ANTONIO AMPARADO served until June 1986.

Kagawad (December

4, 1987 – February 1, 1988)

ROBERTO L. HERNANDEZ Kagawad

BENITO L. OLIVAN Kagawad

ROSARIO DE JESUS OIC Kagawad

JOSE S. BAILEY OIC Kagawad

EXEQUIEL S. GRAGEDA OIC Kagawad

ALFREDO S. CALARA OIC Kagawad

MODESTO F. ABAINZA OIC Kagawad

GRACIANO B. FELIZMENIO, SR. OIC Kagawad


Officers-in-Charge (OIC) Kagawads were appointed when regular members were considered resigned when they filed their Certificates of Candidacy for the January 19, 1988 local elections.


FEBRUARY 2, 1988 – JUNE 30, 1992


First Elected local officials under the 1987 Constitution

Mayor JESSE M. ROBREDO
Vice Mayor LOURDES V. ASENCE MD
3rd Sangguniang Panlungsod

JOSE C. RAÑOLA MD

ROBERTO V. DE ASIS

ATTY. NOE BOTOR

ERLINDA R. LIBUNAO

RODOLFO Z. FORTUNO

ALFREDO C. CABRAL

CARMEN F. DEL CASTILLO

ROMEO S. TAYO

LUIS A. ORTEGA

SOCORRO B. FELIX Association of Barangay Councils (ABC) President & Ex-Officio Member(November 16, 1988 to March 29, 1989)

ANGELO T. JACAR Kabataang Barangay & Ex-Officio Member (November 16, 1988 to January 6, 1993.)

JULIAN C. LAVADIA, JR. Association of Barangay Councils (ABC) President & Ex-Officio Member(June 30, 1992 to June 30, 1995) - First elected local officials under the Local Government Code

of 1991-RA 7610


Hon. Julian Lavadia replaced replaced Hon. Socorro Felix on June 7, 1989 by virtue of his election as new ABC President


JUNE 30, 1992-JUNE 30, 1995

Mayor JESSE M. ROBREDO
Vice Mayor LOURDES V. ASENCE, MD
4th Sangguniang Panlungsod

RODOLFO Z. FORTUNO

ESTEBAN R. ABONAL

FIEL L. ROSALES

JAMES S. JACOB

AGAPITO M. TRIA II

JANET B. SOLER

SOCORRO B. FELIX

JORGE S. DE GUZMAN

EMILIO M. AGUINALDO

MANUEL P. FLORES

JULIAN C. LAVADIA, JR. Liga ng mga Barangay President & Ex-Officio Member

RUEL O. BARRIOS Sangguniang Kabataan Federation President & Ex-Officio Member


R. Barrios appointed Ex-Officio Member by virtue of his election as President of the Sangguniang Kabataan Federation on January 6, 1993.


JUNE 30, 1995-JUNE 30, 1998

Mayor JESSE M. ROBREDO
Vice Mayor LOURDES V. ASENCE, MD
5th Sangguniang Panlungsod

FIEL L. ROSALES

ESTEBAN R. ABONAL

JANET B. SOLER

JOSE A. TUASON

JOSE C. RAÑOLA,MD

JAMES S. JACOB

SIMEON F. ADAN

GABRIEL H. BORDADO,JR.

JORGE S. DE GUZMAN

SOCORRO B. FELIX

JULIAN C. LAVADIA,JR. Ex-Officio Member (Liga ng mga Barangay President)

YELANIE G. REGMALOS Sangguniang Kabataan Federation President & Ex-Officio Member


Hon. Yelanie G. Regmalos was appointed Ex-Officio Member by virtue of her election as Sangguniang Kabataan Federation President on July 10, 1996.

Hon. Lourdes V. Asence considered resigned pursuant to the provisions of the Omnibus Election Code effective March 26, 1998.

By operation of law, Hon. Fiel L. Rosales effectively
became City Vice Mayor on the same day and served as such
until June 30, 1998.

Similarly, Hon. James Jacob, Esteban Abonal, Jose Tuason and Jorge de Guzman were considered resigned effective March 26, 1998.


JUNE 30, 1998-JUNE 30, 2001

Mayor SULPICIO S. ROCO, JR.
Vice Mayor ESTEBAN R. ABONAL
6th Sangguniang Panlungsod

GABRIEL H. BORDADO, JR.

JOSE C. RAÑOLA, MD

SIMEON F. ADAN

FIEL L. ROSALES

WILLIAM M. KALAW

CECILIA V. DE ASIS

RODOLFO Z. FORTUNO

FRANCISCO P. FELIZMENIO

MILA SD. RAQUID-ARROYO

JOSE L. GRAGEDA

JULIAN C. LAVADIA, JR. Liga ng mga Barangay President & Ex-Officio Member

YELANIE G. REGMALOS-BAUTISTA Sangguniang Kabataan Federation President & Ex-Officio Member


JUNE 30, 2001-JUNE 30, 2004

Mayor JESSE M. ROBREDO
Vice Mayor ESTEBAN R. ABONAL
7th Sangguniang Panlungsod

JOSE C. RAÑOLA, MD

JOHN G. BONGAT

CECILIA V. DE ASIS

GABRIEL H. BORDADO, JR.

LOURDES V. ASENCE, M.D.

WILLIAM M. KALAW

WILLIAM G. DEL ROSARIO

MILA SD. RAQUID-ARROYO

SIMEON F. ADAN

JOSE L. GRAGEDA

JULIAN C. LAVADIA, JR. Liga ng mga Barangay President & Ex-Officio Member

YELANIE G. REGMALOS-BAUTISTA Sangguniang Kabataan Federation President & Ex-Officio Member (June 30, 2001 – July 31, 2002)

ALLEN L. REODANGA

Sangguniang Kabataan Federation President & Ex-Officio Member (August 1, 2002 – June 30, 2004)


Hon. Allen Reodanga replaced Yelanie G. Regmalos-Bautista in August 2002 by virtue of his election as new Sangguniang Kabataan Federation President in May, 2002.